Edukacija za medtrum uređaj

Znanjem do zdravlja

Upotreba CGM-a u pedijatrijskoj populaciji.

Dijabetes tip 1

Procjenjuje se da oko 542.000 djece mlađe od 15 godina živi s dijabetesom tipa 1, a taj broj raste svake godine za oko 86.000 novih slučajeva, što predstavlja godišnji rast od 3-5%.

Prema posljednjim preporukama Američkog udruženja za dijabetes i Internacionalnog društva za pedijatrijski i adolescentni dijabetes, ciljana vrijednost glikoziranog hemoglobina (HbA1C) trebala bi biti niža od 7,5% u svim pedijatrijskim grupama.

Znamo da ova brojka predstavlja izazov i za najmotivisanije, educiranije i socioekonomski privilegovane pacijente.

Djeca s dijabetesom susreću se s veoma specifičnim izazovima svakog dana. Samo neki od njih su to da ukupna dnevna doza insulina treba biti proporcionalna težini, zbog čega čak i najmanja promjena u dozi može imati ogroman uticaj na glikemijsku kontrolu. Osim toga, mlađa djeca su po definiciji nesvjesna kada uđu u hipoglikemiju, zbog nemogućnosti da se izraze ili samoregulišu šećer. U praksi, ovo znači da kontrola njihovog dijabetesa značajno zavisi od različitih osoba koje brinu o njima (roditelji, učitelji, vaspitači).

U vezi s tim, upotreba sistema za kontinuirano praćenje glikemije kod djece ima svojih benefita, ali i izazova. Nove generacije CGM uređaja omogućavaju roditeljima udaljeno praćenje glikemije tokom dana putem mobilnih aplikacija. Još jedan od dokazanih benefita sistema za kontinuirano praćenje glikemije jeste izbjegavanje noćnih hipoglikemija i povećano vrijeme unutar ciljnih vrijednosti glikemije.

Rezultati studije provedene od strane Međunarodne fondacije za istraživanje juvenilnog dijabetesa iz 2010. godine pokazali su da učestalost upotrebe CGM-a u populaciji djece uzrasta 8-17 godina vremenom opada, ali kod onih koji su koristili CGM duže od 6 dana sedmično, registrovan je značajan pad vrijednosti HbA1C i veće zadovoljstvo sistemom za kontinuirano praćenje glikemije.

Primjena sistema za kontinuirano praćenje glukoze kod osoba sa inzulinsko zavisnim DM tip 2

Zahvaljujući poboljšanju karakteristika i funkcionalnosti sistema za kontinuirano praćenje glikemije (CGM), prednosti njegove primjene postale su dostupne osobama s dijabetesom tipa 2, kao i onima s predijabetesom.

Važnost pravovremene ili rane kontrole glikemije ogleda se u prevenciji akutnih komplikacija i daljnjem napredovanju bolesti, što može dovesti do pojave kroničnih komplikacija.

Posljednjih godina značajno se povećao broj studija koje ispituju efikasnost CGM-a kod osoba s dijabetesom tipa 2 koje su ovisne o inzulinu.

SMBG i A1C nisu dovoljni za dijagnozu

Sposobnost pacijenata i doktora da procijene kontrolu glikemije kod osoba s dijabetesom tipa 2 uglavnom zavisi od nepotpunih informacija kao što su samomjerenje glukoze u krvi (SMBG) i glikozilirani hemoglobin. Čak i pod najboljim okolnostima, podatke o vrijednostima glukoze u krvi je teško protumačiti. U tim slučajevima, pacijenti i ljekari se oslanjaju na individualna mjerenja glukoze u krvi nakon perioda gladovanja (BG) ili prikaz izmjerenih vrijednosti glukoze u različitim vremenskim intervalima, ali bez jasnih informacija o unosu hrane, fizičkoj aktivnosti ili drugim ključnim faktorima.

Iako se vrijednost glikoziliranog hemoglobina (A1C) koristi kao referenca u procjeni glikemijske kontrole, na osnovu ove vrijednosti nije moguće u realnom vremenu, niti retrospektivno, otkriti specifično ponašanje i radnje pacijenta koje bi mogle značajno promijeniti tok i metodu terapije. Na primjer, osoba može imati HbA1C vrijednost od 7%, iza koje se može skrivati stabilna kontrola glikemije ili ekstremne varijacije dramatičnih povećanja glikemije nakon obroka, koje se smjenjuju s agresivnim smanjenjem glikemije nakon uzimanja inzulina i naknadnom hipoglikemijom.

Povratne informacije u realnom vremenu koje mijenjaju navike

Sistem za kontinuirano praćenje glikemije (CGM) pruža dvije glavne prednosti u odnosu na nezavisna mjerenja glukoze u krvi i mjerenja glikoziliranog hemoglobina (HbA1C):

Prvo, znatno više informacija na osnovu kojih se dobija kompletna slika kontrole glikemije. Za razliku od informacija o vrijednostima glukoze u različitim tačkama, kontinuirano mjerenje nam omogućava da vidimo parametre kao što su vrijeme u ciljnom rasponu (Time in range), vrijeme u hipoglikemiji, varijacije u glikemiji i druge.

Rezultati kliničkih studija pokazuju da je upotreba sistema za kontinuirano praćenje glikemije (CGM) kod osoba s dijabetesom tipa 2 odlično rješenje u svrhu ispravljanja navika i regulacije stanja.

Pacijenti uključeni u ovu studiju bili su dosljedniji u vježbanju i smanjenju kalorija dok su koristili CGM.

Osim toga, kod njih je uočen smanjen broj hipoglikemija, kao i poboljšanje vrijednosti HbA1C bez ikakvih promjena u terapiji.